Ena od obveznosti podjetja je plačevanje akontacije davka iz dohodka pravnih oseb (DDPO). Akontacija izračunamo na podlagi davčnega obračuna za preteklo leto, tako da davčno osnovo za predhodno davčno obdobje pomnožimo z stopnjo, ki velja za tekoče davčno obdobje. Ampak, kako ravnati v primeru, ko se naši poslovni rezultat korenito zmanjša in relativno visoka akontacija davka vpliva na likvidnost in poslovanje. Torej, kdaj in kako lahko zahtevamo znižanje akontacije DDPO?
V kolikor imate TRR odprt v tujini ga morate obvezno prijaviti Finančni upravi. To morate narediti v skladu s 7. točko 1. odstavka in 17. točko 2. odstavka 49. člena Zakona o finančni upravi in sicer v roku 8 dni od dneva odprtja računa. Plačilnih računov, ki so odprti v Republiki Sloveniji, ni potrebno prijaviti, ker jih Finančna uprava RS pridobiva po uradni dolžnosti.
Današnji zapis je nastal zaradi praktične težave, ki se pojavlja že dalj časa. Namreč predolgi računi, ki jih trgovci izstavljajo v trgovinah. Pri podjetnikih se ta vrsta računov pojavlja, v primeru nabav direktno v trgovinah. Ponavadi zaposleni založijo svoj denar (gotovino, debetno ali kreditno kartico), ki ga pozneje refundirajo v podjetjih.
Preberite več
Vprašanje: Ali je potrebno prijaviti PayPal račun Finančni upravi RS glede na to, da je račun v tujini?
Preberite več
Večkrat smo že od naših strank dobili sledeče vprašanje. Poslovni partner nam za poravnavo obveznosti ponuja asignacijo. Kaj naj naredimo, da bi bilo prav?
Nič posebnega. Preverimo ali so podatki o dolgu in dolžniku pravilni in v kolikor so, zadevo podpišemo in čakamo denar.
Preberite več
V luči tekočih dogodkov na Cipru smo dobili več vprašanj v zvezi z odpiranjem transakcijskih računov podjetja v tujini (Avstrija, Nemčija, Švica). Predvsem je vprašanje, ali je to dovoljeno?
Preberite več