V uradnem listu RS št. 194/2021 je objavljen Skupni sporazum o fotokopiranju avtorskih del.
Vprašanje:
Sem mali davčni zavezanec in imam spletno trgovino v kateri prodajamo blago končnim potrošnikom. Prvič se je zgodilo da smo blago prodali v Avstrijo. Ali smo dolžni zaračunati DDV?
Davčne blagajne so se začele uporabljati v letu 2016. Po prvotnem razburjenju podjetnikov, smo se počasi navadili na njih. Vendar, ali ste vedeli da FURS poleg podatkov, ki se nanašajo na gotovinsko transakcijo, dobijo tudi razne druge podatke, ki so pomembni za davčno poslovanje? Tako se dogaja, da je marsikateri podjetnik v davčnem prekršku, pa se sploh ne zaveda da je tako.
Ko razmišljate o digitalizaciji vašega poslovanja, ponavadi premišljujete tudi o tem, da podatke preselite v oblak. Vsaj večina aplikacij, ki podpirajo takšno poslovanje deluje tako. Pri tem se porodi logično vprašanje. Ali so vaši podatki varni v oblaku? Še preveč pogosto slišimo tisto, “naši podatki so še najbolj varni doma, na lastnem strežniku”. Vendar, ali je res tako?
Ena od prednosti, ki jih z seboj prinaša digitalizacija je, da račune lahko posnamete z pametnim telefonom in posnetke pošljete direktno v računovodske programe. S tem, ko govorimo da jih lahko posnamete, ne mislimo da jih fotografirate.
Ko govorimo o digitalizacij, nam najprej pade na pamet transformacija papirnih dokumentov v elektronske. Natančneje, račune skeniramo, ali jih posnamemo z namenskimi programi na mobilne telefone, ter jih shranimo. Najbolj pogosto kar v poslovno aplikacijo.
Današnji zapis je nastal zaradi praktične težave, ki se pojavlja že dalj časa. Namreč predolgi računi, ki jih trgovci izstavljajo v trgovinah. Pri podjetnikih se ta vrsta računov pojavlja, v primeru nabav direktno v trgovinah. Ponavadi zaposleni založijo svoj denar (gotovino, debetno ali kreditno kartico), ki ga pozneje refundirajo v podjetjih.
Preberite več